Kępno gminą silnych rodzin i solidarnych mieszkańców przeciwdziałającą wykluczeniu społecznemu.
Infolinia: (62) 782 47 67
Kępno gminą silnych rodzin i solidarnych mieszkańców przeciwdziałającą wykluczeniu społecznemu.
Planowana wypłata świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, świadczeń opiekuńczych oraz zasiłku stałego: 27 kwietnia 2021 r., natomiast świadczeń wychowawczych 500+ : 21 kwietnia 2021 r.
Siedziba:
ul. księdza Wawrzyniaka 10
63-600 Kępno
Zapraszamy:
od poniedziałku do piątku
od 8:00 do 16:00
Kontakt:
tel. / fax: (62) 782 47 67
e-mail: kontakt@mgops.kepno.pl
Zapraszamy na stronę internetową:
www.szansa.kepno.pl
Od dnia 1 września 2007 r. Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kępnie, realizuje zadania własne gminy w zakresie przyznawania i wypłacania dodatków mieszkaniowych. Świadczenie to ma na celu pokrycie z funduszy publicznych (gminnych) części kosztów utrzymania mieszkania, do których ponoszenia zobowiązana jest osoba uprawniona do otrzymywania dodatku. Przedmiotowy dodatek nie jest jednak zapomogą bądź innym świadczeniem o charakterze uznaniowym.
PRZESŁANKI UPRAWNIAJĄCE DO UBIEGANIA SIĘ O DODATEK MIESZKANIOWY
Uprawnienie do ubiegania się o dodatek mieszkaniowy przysługuje osobom, które spełniają równocześnie trzy przesłanki:
1) TYTUŁ PRAWNY DO LOKALU MIESZKALNEGO
Dodatek mieszkaniowy przysługuje:
Dodatek mieszkaniowy przysługuje na podstawie tylko jednego z tytułów wymienionych powyżej.
2) ŚREDNI MIESIĘCZNY DOCHÓD
Dodatek mieszkaniowy przysługuje jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego nie przekracza 175% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym, obowiązującej w dniu złożenia wniosku.
Od dnia 1 marca 2020 r. wysokość najniższej emerytury wynosi 1.200,00 zł:
Za dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.
Do dochodu nie wlicza się:
świadczenia wychowawczego, o którym mowa w ustawie z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2019 r. poz. 2407 ze zm.)
dopłaty do czynszu, o której mowa w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania (Dz. U. z 2018 r. poz. 1540 ze zm.)
świadczenia pieniężnego przyznawanego na podstawie art. 9 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski (Dz. U. poz. 2529).
Dochód z prowadzenia gospodarstwa rolnego ustala się na podstawie powierzchni gruntów w hektarach przeliczeniowych i przeciętnego dochodu z 1 hektara przeliczeniowego, ostatnio ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, na podstawie art. 18 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym(Dz. U. z 2020 r. poz. 333).
Jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego jest wyższy od określonego powyżej, a kwota nadwyżki nie przekracza wysokości dodatku mieszkaniowego, należny dodatek mieszkaniowy obniża się o tę kwotę.
3) POWIERZCHNIA LOKALU MIESZKALNEGO
Normatywna powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego, w którym znajduje się tylko jeden lokal mieszkalny (dom jednorodzinny), zwana dalej „normatywną powierzchnią”, w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego nie może przekraczać:
Normatywną powierzchnię powiększa się o 15 m2, jeżeli w lokalu mieszkalnym zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub osoba niepełnosprawna, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. O wymogu zamieszkiwania w oddzielnym pokoju orzekają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 426).
Dodatek mieszkaniowy przysługuje, gdy powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego nie przekracza normatywnej powierzchni o więcej niż:
MIEJSCE ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW
Wnioski o przyznanie dodatku mieszkaniowego należy złożyć osobiście w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kępnie, przy ul. Ks. Piotra Wawrzyniaka 13, pokój nr 21 (I piętro), od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00.
Szczegółowe informację można uzyskać pod numerem telefonu: 508 409 776
DRUKI DO POBRANIA
(zakładka: do pobrania / druki i wnioski / wnioski dla klientów: dodatki mieszkaniowe, dodatki energetyczne)
AKTY PRAWNE